Czy prawdziwa miłość jest jeszcze możliwa? – Tydzień Wychowania

 

Wpis Czy prawdziwa miłość jest jeszcze możliwa?

ojciec

Zbyt wielu z was cierpi z powodu rozbicia rodzin. Pytacie: „Czy prawdziwa, trwała miłość jest jeszcze możliwa?”. W Imię Chrystusa mówię wam: tak, jest możliwa. Takie są Boże plany względem rodziny. Wpisany w was obraz małżeńskiej miłości – o ile takie jest wasze powołanie – jest przepiękny, odpowiada powołaniu przez Boga do życia istoty ludzkiej – „mężczyzny i niewiasty”. Jednak miłości małżeńskiej uczyć się trzeba dzień po dniu. I tutaj więc wasza odpowiedzialność zaczyna się już dzisiaj.…

Istnieje szkoła bezinteresownego oddania, w duchu czystości i prostoty, która towarzyszy wam przez cały czas dorastania i młodości, bez tego małżeństwo byłoby porażką, egoizmem we dwoje. Istnieje szkoła szacunku dla drugiego człowieka, dla jego wnętrza, dla całej jego osoby, której ciało jest wyrazicielem. Istnieje szkoła wszystkich moralnych wartości niezbędnych w życiu. Istnieje przygotowanie do podjęcia wspólnej odpowiedzialności za dar życia i wychowanie dzieci, za służbę społeczeństwu. Gdyż małżeństwo nie tylko napełnia radością serca, ale jest też zadaniem do spełnienia. Czas spotkań, narzeczeństwa, to ten cudowny czas nauki. Nie zaprzepaśćcie go. Starajcie się już teraz przygotowywać do tego zobowiązania. Nie mylcie przedwczesnego doświadczenia przyjemności zmysłów ze świadomym darem miłości na całe życie.

Życzę wam tego wielkiego szczęścia, byście mogli wobec Boga połączyć się w sakramencie małżeństwa i by każdy ze współmałżonków starał się zabiegać zawsze o szczęście i dobro drugiego, by, wraz z nim, nie bał się przyjąć nowego życia zgodnie z Bożym planem. To dzięki takim rodzinom odradzać się zacznie społeczeństwo, nowy świat, do którego dążymy. Taki jest, moi drodzy, sens istnienia. Jeśli widzicie w tym pewne zakazy, to przecież zło moralne zawsze jest zakazane, nie tyle przez Papieża, ile nie zezwala na nie sumienie każdego, kto wypełnia Bożą wolę. To właśnie zło w każdej postaci rani godność człowieka, jego szczęście, jego człowieczeństwo.

Ale Chrystus nigdy nas nie opuszcza pośród zła. Do grzesznika, do człowieka słabego, który pokłada w nim nadzieję, mówi: „Wstań i idź!”… Oby Matka Boża i wam towarzyszyła w drodze! Jak Ona, pozwólcie Duchowi Świętemu, by w was zamieszkał. On wam podpowie, po co żyć. On da wam moc potrzebną do życia, zamieni się w jedno „kocham”. A co więcej, da wam radość!

– św. Jan Paweł II, Spotkanie z młodzieżą, Lyon, 1986.

Polecane

Portal społecznościowo-informacyjny DEON.pl
Fronda.pl - portal poświęcony
Konferencja Episkopatu Polski
Miłujcie się! - katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny
Rada Szkół Katolickich
Wiara.pl - portal ludzi otwartych
Don BOSCO - salezjańskie pismo dla rodziców, nauczycieli i wychowawców
Katecheta - pismo wychowawców katolickich
Młodzieżowa Agencja Informacyjna Maika

Kontakt

TYDZIEŃ WYCHOWANIA
Rada Szkół Katolickich
Skwer Kard. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa

e-mail: [email protected]
tel: (22) 530-49-07