Przebaczenie – Tydzień Wychowania

 

Wpis Przebaczenie

forgiv

Doświadczenie Bożego Miłosierdzia powinno nas prowadzić do przebaczenia naszym bliźnim. To jednak często wydaje się trudne. Papież Franciszek pisze w adhortacji Amoris in Laetitia, że problemy z wybaczeniem mogą być związane z brakiem wybaczenia samemu sobie:

„Dziś wiemy, że abyśmy mogli przebaczyć, trzeba przejść przez wyzwalające doświadczenie zrozumienia i wybaczenia sobie samym. Wiele razy nasze błędy lub krytyczne spojrzenie ludzi, których kochamy, spowodowały, że utraciliśmy miłość do samych siebie. (…) Trzeba się modlić z naszą własną historią, zaakceptować siebie, umieć żyć z własnymi ograniczeniami, a także przebaczyć sobie, abyśmy mogli mieć tę samą postawę wobec innych” (Papież Franciszek, Amoris in Laetitia 107).

Często nawet trudniej jest wybaczyć sobie niż drugiemu człowiekowi. Ilustracją tego niech będzie następujący przykład: Wyobraźmy sobie, że ktoś z zaproszonych przez nas gości niechcący rozbija filiżankę należącą do cennego kompletu z rzadkiej porcelany. Reakcją na to jest nasze wewnętrzne zdenerwowanie (najczęściej nieokazywane na zewnątrz), które jednak dość szybko mija. Gorzej, gdy nieostrożnym ruchem naszą filiżankę rozbijemy sami. Mamy wtedy żal do siebie i nie możemy sobie darować, że sami uszczupliliśmy nasz piękny serwis.

Ta prawidłowość może dotyczyć także poważniejszych spraw. Zdarza się, że na podobnej zasadzie z trudem otwieramy się na prawdę o Bożym Miłosierdziu i nie potrafimy uwierzyć, że mogło ono objąć nasze życie: „Takiego grzechu Pan Bóg nie mógł mi tak łatwo przebaczyć”.

Bez umiejętności wybaczania niemożliwe jest owocne wychowanie. Warunkiem darowania win drugiemu człowiekowi jest doświadczenie miłosiernej miłości Boga ogarniającej nas samych. Prośmy o tę łaskę u progu VI Tygodnia Wychowania przeżywanego w roku Jubileuszu Miłosierdzia.

– ks. Marek Studenski, Rozważanie liturgiczne na pierwszy dzień VI Tygodnia Wychowania.

Polecane

Portal społecznościowo-informacyjny DEON.pl
Fronda.pl - portal poświęcony
Konferencja Episkopatu Polski
Miłujcie się! - katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny
Rada Szkół Katolickich
Wiara.pl - portal ludzi otwartych
Don BOSCO - salezjańskie pismo dla rodziców, nauczycieli i wychowawców
Katecheta - pismo wychowawców katolickich
Młodzieżowa Agencja Informacyjna Maika

Kontakt

TYDZIEŃ WYCHOWANIA
Rada Szkół Katolickich
Skwer Kard. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa

e-mail: [email protected]
tel: (22) 530-49-07