„Grób jest pusty. Jest niemym świadkiem centralnego wydarzenia w ludzkich dziejach: zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Przez prawie dwa tysiące lat ten pusty grób dawał świadectwo o zwycięstwie Życia nad śmiercią. Wraz z apostołami i ewangelistami, z Kościołem żyjącym w każdym czasie i miejscu my także dajemy świadectwo i głosimy: «Chrystus zmartwychwstał! Powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy» (por. Rz 6, 9).”
św. Jan Paweł II
Pusty grób Jezusa przetrwał dziejowe zawirowania. Od czasów świętej Heleny (IV wiek), razem z miejscem ukrzyżowania – Golgotą, skrywa go Bazylika Grobu Bożego zwana także Bazyliką Zmartwychwstania. Dodatkowo obudowany jest małą kaplicą – aedicula. Gruntowna renowacja i przeprowadzone przy tej okazji prace archeologiczne, zakończone w marcu 2017 roku, potwierdziły autentyczność lokalizacji. Dla chrześcijan Wschodu i Zachodu wszystkich rytów to miejsce jest najważniejszym celem pielgrzymek od prawie dwóch tysięcy lat.
Golgota i grób, które znalazły się wewnątrz świątyni w obecnym centrum Jerozolimy, wyglądem nie przypominają scenerii z czasów Jezusa. Tę próbuje odtworzyć protestancki ośrodek Garden Tomb, znajdujący się nieopodal, wykorzystując odnaleziony starożytny grobowiec. W galerii zdjęć na końcu znajdują się także dwa zdjęcia z tzw. Grobu Sprawiedliwego z Nazaretu z I wieku, który wyglądem zbliżony jest do grobu Jezusa, jaki znamy z opisów ewangelicznych.
© fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN