Pusty grób Jezusa – Tydzień Wychowania

 

Wpis Pusty grób Jezusa

 

„Grób jest pusty. Jest niemym świadkiem centralnego wydarzenia w ludzkich dziejach: zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Przez prawie dwa tysiące lat ten pusty grób dawał świadectwo o zwycięstwie Życia nad śmiercią. Wraz z apostołami i ewangelistami, z Kościołem żyjącym w każdym czasie i miejscu my także dajemy świadectwo i głosimy: «Chrystus zmartwychwstał! Powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy» (por. Rz 6, 9).”
św. Jan Paweł II

Pusty grób Jezusa przetrwał dziejowe zawirowania. Od czasów świętej Heleny (IV wiek), razem z miejscem ukrzyżowania – Golgotą, skrywa go Bazylika Grobu Bożego zwana także Bazyliką Zmartwychwstania. Dodatkowo obudowany jest małą kaplicą – aedicula. Gruntowna renowacja i przeprowadzone przy tej okazji prace archeologiczne, zakończone w marcu 2017 roku, potwierdziły autentyczność lokalizacji. Dla chrześcijan Wschodu i Zachodu wszystkich rytów to miejsce jest najważniejszym celem pielgrzymek od prawie dwóch tysięcy lat.

Golgota i grób, które znalazły się wewnątrz świątyni w obecnym centrum Jerozolimy, wyglądem nie przypominają scenerii z czasów Jezusa. Tę próbuje odtworzyć protestancki ośrodek Garden Tomb, znajdujący się nieopodal, wykorzystując odnaleziony starożytny grobowiec. W galerii zdjęć na końcu znajdują się także dwa zdjęcia z tzw. Grobu Sprawiedliwego z Nazaretu z I wieku, który wyglądem zbliżony jest do grobu Jezusa, jaki znamy z opisów ewangelicznych.

© fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Polecane

Portal społecznościowo-informacyjny DEON.pl
Fronda.pl - portal poświęcony
Konferencja Episkopatu Polski
Miłujcie się! - katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny
Rada Szkół Katolickich
Wiara.pl - portal ludzi otwartych
Don BOSCO - salezjańskie pismo dla rodziców, nauczycieli i wychowawców
Katecheta - pismo wychowawców katolickich
Młodzieżowa Agencja Informacyjna Maika

Kontakt

TYDZIEŃ WYCHOWANIA
Rada Szkół Katolickich
Skwer Kard. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa

e-mail: [email protected]
tel: (22) 530-49-07