Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło – Tydzień Wychowania

 

Wpis Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło

„Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło”(Łk 2,15) – zachęca nas Ewangelia Łukaszowa. Miejsce narodzin Jezusa nie jest przypadkowe. Chodzi o Betlejem w Judei (Mt 2,1), Betlejem, miasto Dawida (Łk 2,4), 10 kilometrów na południe od Jerozolimy, obecnie na terenie Autonomii Palestyńskiej. To właśnie tam, według proroków Starego Testamentu, miał się narodzić Mesjasz (Mi 5,2), pochodzący z rodu Dawida. Betlejem to rodzinne miasto Dawida, gdzie był również namaszczony na króla przez proroka Samuela (1Sm 16,1nn). Dlatego Betlejem było tak ważne dla wierzących żydów, chociaż było miastem małym, o niewielkim znaczeniu strategicznym.

Bazylika Narodzenia Pańskiego znajduje się w centrum współczesnego Betlejem. Przechodząc przez niskie i wąskie drzwi, znajdziemy się w obszernej wczesnochrześcijańskiej świątyni, parokrotnie w ciągu wieków przebudowywanej, a obecnie gruntownie odnawianej przy wsparciu chrześcijan z całego świata. Samo miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa to mała ciasna grota pod prezbiterium, w której srebrna gwiazda wskazuje na najważniejszy punkt. Obok bazyliki znajduje się katolicki kościół św. Katarzyny, gdzie na stałe przechowywana jest figurka Dzieciątka Jezus. W noc wigilijną jest ona uroczyście przenoszona do Groty Narodzenia i składana w miejscu urodzin Jezusa.

W Betlejem jest jeszcze jedna grota związana ze Świętą Rodziną – Grota Mleczna. Maryja z Józefem i Dzieciątkiem mieli się tu ukryć podczas rzezi niewiniątek przed ucieczką do Egiptu. Opowieści przypisują kolor skał groty kropli mleka, która na nie spadła, gdy Maryja karmiła Jezusa. Wiele kobiet i małżeństw, które doświadczają trudności z płodnością, tutaj modli się tutaj o potomstwo.

W niedalekiej odległości od Betlejem znajduje się Pole Pasterzy (Beit Sahur), gdzie w noc narodzin Zbawiciela czuwali pasterze. „W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła” (Łk 2,8-9). I to miejsce również ma swoje biblijne odniesienia i głęboką symbolikę. Jest związane z historią Rut Moabitki i Booza.

© fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Polecane

Portal społecznościowo-informacyjny DEON.pl
Fronda.pl - portal poświęcony
Konferencja Episkopatu Polski
Miłujcie się! - katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny
Rada Szkół Katolickich
Wiara.pl - portal ludzi otwartych
Don BOSCO - salezjańskie pismo dla rodziców, nauczycieli i wychowawców
Katecheta - pismo wychowawców katolickich
Młodzieżowa Agencja Informacyjna Maika

Kontakt

TYDZIEŃ WYCHOWANIA
Rada Szkół Katolickich
Skwer Kard. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa

e-mail: [email protected]
tel: (22) 530-49-07